« Svibanj 2024 »

Razredne web stranice

PROJEKT „BOOKMARK“
Autor: Željka Ađić, 4. 11. 2010.

Projekt „Bookmark“ je međunarodni projekt kojeg pokreće Međunarodno udruženje školskih knjižnica (IASL   The International Association of School Librarianship) povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica (listopad).

1. TKO je  sudjelovao?

Učenici 8. a razreda (25 učenika) i nastavnice Renata Kalazić, prof. hrv. jezika (predaje likovnu kulturu), Željka Ađić, prof. informatike, Dragana Mihajlović, prof. engleskog jezika i voditeljica projekta Ivana Virovac – Bešić, školska knjižničarka.

Škola partner Biblioteca Escolar Candida Reis  iz grada Cucujães iz Portugala.

2. ŠTO je tema, koji su bili zadatci?

Cilj je izraditi bookmarke bilo kojeg oblika i stila. Tema ovogodišnjeg projekta je Raznolikost Izazovi Prilagodljivost: školske knjižnice imaju to sve.

Gotovi bookmarkeri razmjenjuju se sa školom koju nam dodijeli koordinator. Škole se sparuju na osnovi broja učenika u grupi i njihovom uzrastu.

Slijedeći ovogodišnju temu željeli smo pokazati koliko smo različiti po svojoj tradiciji. Izazov nam je bio napraviti bookmarke s tradicionalnim motivima zlatoveza. Njima smo željeli školi u Portugalu pokazati dio tradicije i kulture našega kraja.

Kao dodatak izradili smo prezentaciju u kojoj smo predstavili našu školu i zemlju, te prikazali kako su izradili svoje bookmarke. Prezentaciju smo pisali engleskim jezikom.

3. KADA se projekt provodio?

Projekt je prijavljen u srpnju 2010.     Rad u radionicama odvijao se tijekom rujna i do 15. listopada.

Projekt  se odvijao kroz radionice na satovima razrednika 8. a razreda, satu informatike i engleskog jezika, te u školskoj knjižnici.

4. ZAŠTO projekt „Bookmark“

Mjesec listopad vezan je za knjigu i knjižnice. Tada obilježavamo Mjesec školskih knjižnica. Polovinom listopada pa sve do polovine studenog svake se godine obilježava i Mjesec hrvatske knjige. Ove su manifestacije povod i prilika de se promovira knjiga i čitanje. Kroz projekt bookmark cilj nam je bio  povećati zanimanje za knjigu i čitanje i ukazati učenicima na važnost čitateljske kulture. Kroz suradnju s drugim školama željeli smo poticati zanimanje za drugačije kulture. Kreativnim radom  - izradom bookmarka  razvijali smo kreativnost i maštu.