Osnovna škola "Matija Gubec" Magadenovac

Čitanje - put učenja

Koliko često odlaziš na Facebook?

« Studeni 2017 »

Koliko je stupnjeva ?
Vrijeme Dodatak

Ispis statistike od 24. 1. 2010.

Ovaj mjesec: 1359

Selo Čamagajevci poznato je kao selo neženja i gusaka, što je bila i tema jedne TV-reportaže. U nedostatku Spomenice i pisanih podataka, za ovaj je osvrt korišteno usmeno kazivanje mještana.

Podaci o prijašnjoj zgradi škole nisu  poznati jer je se kazivači nisu sjećali, a postojeća je zgrada izgrađena na mjestu stare škole 1928. godine. Kroz PO Čamagajevci prošao je velik broj učitelja koji su radili u dvama kombiniranim odjeljenjima, a kasnije, osamdesetih godina, zbog smanjenja broja djece, radi se samo u jednom odjeljenju. Najduže razdoblje radnoga vijeka provedeno u ovoj školi odradile su učiteljice Jelka Mazolovska, Zora Češić i Sofija Mašić. Stanovale su u školskome stanu i ovdje dočekale umirovljenje. U rujnu 1999. godine Sofija Mašić odlazi u mirovinu, a na njezino mjesto dolazi učiteljica Snježana Jung koja svakodnevno putuje iz Petrijevaca.

Škola je danas opremljena TV-prijamnikom, video-rekorderom i računalom što omogućava suvremeniji nastavni proces, a peć na drva zamijenjena je u siječnju 2003. godine plinskim pećima.

Posebnu namjenu u selu imaju Dom i crkva koja vrata vjernicima otvara subotom u večernjim satima. Čini se da je škola jedino mjesto koje pruža neke kulturne sadržaje. Prigodne priredbe se organiziraju za cijelo selo, a to su: podjela darova sa sv. Nikolom i Krampusom, Božićna priredba, obilazak sela maskirane dječje pokladne povorke i Završna školska priredba koju posjećuju i poznanici i rođaci djece iz susjednih mjesta. To su događaji kada se okupljaju i stari i mladi. Na taj se način bar malo nadomjesti nedostatak kulturnih sadržaja u selu na veliku radost stanovnika sela i svih učenika.

Po mišljenju Ministarstva prosvjete, ovako male škole nisu rentabilne, ali one su centar događanja i tako bar donekle sprječavaju iseljavanje mladih.