preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Matija Gubec" Magadenovac

Login

eLektire
eLektire
Upisi u srednje škole 2019./2020.
Odluka o upisu učeni...
PRAVILNIK O ELEMENTI...
Čitanje - put učenja

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Razredne web stranice

Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 1. 2010.

Ukupno: 750483
Erasmus+ 2023.

Erasmus+ 2022.

Erasmus+ 2020.

Erasmus+ 2019.

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
13. FESTIVAL PRAVA DJECE

Festival prava djece održava se tijekom listopada i studenog online i na svim ekranima (od Youtubea do televizije). Prošle godine je na Festivalu sudjelovalo rekordnih 30 tisuća djece koji su gledali filmove svojih vršnjaka i raspravljali na temu dječjih prava. Ovaj festival omogućuje da se širokoj publici djece i mladih prikažu filmovi koje su snimili upravo njihovi vršnjaci. Na taj način on osnažuje glas djece u društvu, potiče ih na slobodno iznošenje mišljenja o svim pitanjima koja su im važna, te tako pomaže ostvarivanju dječjega prava na sudjelovanje ili participaciju.

Festival prava djece već 13 godina slavi i promiče dječje stvaralaštvo, ali i stvaralaštvo odraslih autora usmjereno ka promicanju dječjih prava na inkluzivan način. Festival je u potpunosti inkluzivan prema osobama sa senzornim oštećenjima te se svi filmovi prilagođavaju putem audiodeskripcija za slijepe i putem standardiziranih titilova za gluhe osobe.

Na Festivalu prava djece sudjelovali su i učenici naše škole, a kako nam je bilo pogledajte pod opširnije.


U školskoj je knjižnici knjižničarka Ivana Virovac-Bešićuključila učenike polaznike INA „Mali knjižničari“ u obilježavanje 13. Festivala o pravima djece.

Kroz prvu radionicu „Oprezan let u cyber svijet – Društvene mreže“, održanu 28. listopada,  učenici su prepoznali dobre i loše strane korištenja društvenih mreža, osvijestili posljedice nasilja putem društvenih mreža, istaknuli načine prevencije virtualnog nasilja te naučili kako se suprotstaviti pojavi cyberbullying-a. 

Pogledali smo kratki film „#STOPcyberbullyingu“ koji je dostupan na mreži u okviru 13. Festivala prava djece.

Kao završnu aktivnost učenici su osmisli jedan slogan kojim će upozoriti vršnjake na  opasnost nasilja na internetu.

 

Na drugoj radionici, održanoj 17. studenog, učenici su pogledali animirani film „Je li slamka kriva za sve: koliko je važno da svi daju svoj doprinos u odgovoru na klimatske promjene.“  Nakon gledanja filma, uz pripremljene ilustracije koje prikazuju utjecaj jednokratne plastike na zdravlje i okoliš, raspravljali smo o tome što možemo učiniti kako bi smanjili štetan utjecaj plastike na okoliš u kojem živimo, ali i kako možemo smanjiti količinu plastike koju koristimo, potrošnju električne energije, vode i važnih resursa.

Svoje prijedloge učenici su pretočili u plakat  s naslovom Razmišljaj zeleno kao podsjetnik o važnosti očuvanja okoliša i pravo na život u zdravoj i čistoj sredini. 

U okviru 13. Festivala prava djece psihologinja je s učenicima 8.c razreda vježbala- sreću. Na početku smo pogledali kratki film „Srcem do srca“ čija je poruka jasna- ono kako se najčešće osjećaš tu emociju vježbaš i jačaš. S obzirom da je sreća ugodno stanje, učenici su kroz razne aktivnosti vježbali kako to stanje postići. Tako je jedna grupa osmislila set vježbi koje mogu pomoći u opuštanju i postizanju stanja ugode. Druga grupa je napisala listu zahvalnosti, treća je razmišljala o tome što bi željeli raditi, a da se osjećaju bolje i četvrta grupa je trebala osmisliti jedno dobro djelo koje će napraviti kao grupa ili razred. Završna aktivnost bila je zajednička, a to je da je svaki učenik napisao na papir s imenom i prezimenom učenika iz razreda nešto lijepo o njemu. Rezultat završne aktivnosti bio je da je svaki učenik dobio papir sa svojim imenom i lijepim riječima ostalih učenika iz razreda.    

Na festivalu je sudjelovala i pedagoginja Sanja Bočkinac s učenicima 7.a i 7.c razreda s radionicom vježbanja sreće.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju