Šljivoševci

U školi u Šljivoševcima radio je kao učitelj naš poznati književnik Janko Leskovar. On je na ovim prostorima službovao kao učitelj te upoznao svoju ženu Tereziju. U Školskoj spomenici „obće pučke škole u Šljivoševcih“ (1836.-1954.) stoji:

„Janko Leskovar. Rodio se u Valentinovu hrvat. Zagorju god. 1861.  Nakon godine dana službovanja kao namj. učitelj valpovački, bude imenovan pravim učiteljem obće pučke škole u Šljivoševcih. Za njega bje dopisana učitelju šljivoševačkomu nagrada za orguljanje od 50 for. Ovdje službovaše kratko vrieme do 20. veljače 1883. , ali revno i pohvalno na zadovoljstvo predpostavljenih. Imajuć poprimiti novo mjesto učitelja u Prišlinu hrvat. Zagorju, oprosti se ovdje poznatimi pomenutoga doma, a njega nasliedi sada službujući, kandidat pučkog učiteljstva.“

U školi je radio i nešto manje poznati književnik Magjer Rudolf Fr. od 1903. do 1907. godine. Pisao je pjesme, pripovijesti, lirske i epske pjesme, antologije  („Sa sijela i prela“)

Škola se povremeno zatvarala zbog raznih bolesti ili zime:

„Zdravstveno stanje učenika nije bilo povoljno, jerbo su djeca jedva mjesec dana polazila školu, kadno se pojavi difterija, kojim povodom je slavna kr. kotarska oblast u D. Miholjcu od 21. listopada1892. broj: 5955 zatvorila ovu školu.“

1893. godine školu je posjetio ban Khuen Hedervary: „ Dne 9. listopada 1893. posjetio je službeno kotar dolnjomiholjački Njegova Preuzvišenost gosp. Dragutin grof Khuen Hedervary ban kraljevinah Hrvatske, Slavonije i Dalmacije, ter se je tom zgodom i učiteljstvo ovoga kotara imalo čast predstaviti Njegovoj Preuzvišenosti u uredu kr. kotar. oblasti u D. Miholjcu.“ 

U selu su priređivane dobrotvorne akcije i razne donacije školi u čemu se često isticala Štefanija Majlath.

Broj djece „«sposobnjaka“ u školi iz 1895./1896.

Po spoluSposobnjaciVjerozakon
Dječaci3838
Djevojčice3434

Učenici su učili čitati, pisati i računati, ali i praktično raditi u vrtu.

Djeca su 1921. godine bila pretplaćena na školske listove i to na „Smilje“ i „Naš list“. Časopisi su podijeljeni odličnim učenicima. Učenicima koji su za svog školovanja uspješno održavali školski vrt, dijelile su se i voćke.

1926. godine u Slavoniji su vladale velike poplave i glad. Ljudi sela Šljivoševaca na čelu sa svojim učiteljem Šarčevićem skupljali su pomoć postradalima u novcu i žitu. 1944./1945. godine u školskoj zgradi su boravile njemačke čete. Završna borba vodila se preko puta škole, a tada je oštećena i školska zgrada.

Danas se Područni odjel Šljivoševci prostire se na 204,90 m. Školski okoliš zajedno sa voćnjakom, ružičnjakom iznosi 2852 m2. Izgled školskog okoliša je zadovoljavajući, a zahvaljujući djelatnicima škole te članovima Mjesnog odbora uređen je i saniran prostor dijela voćnjaka gdje je planirana izgradnja travnatog igrališta. 

Skip to content