preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Matija Gubec" Magadenovac

Login

eLektire
eLektire
Upisi u srednje škole 2019./2020.
Odluka o upisu učeni...
PRAVILNIK O ELEMENTI...
Čitanje - put učenja

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Razredne web stranice

Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 1. 2010.

Ukupno: 750483
Erasmus+ 2023.

Erasmus+ 2022.

Erasmus+ 2020.

Erasmus+ 2019.

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Svjetski dan mentalnog zdravlja u našoj školi
Autor: Vlatka Šereg Vidaković, 16. 10. 2020.

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 10. listopada Svjetskim danom mentalnog zdravlja. Obilježava se svake godine, a cilj mu je podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja diljem svijeta kao i poticanje na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju. O tome koliko je zapravo mentalno zdravlje bitno govori i sama definicija zdravlja koju je 1926. godine dao Andrija Štampar: „Zdravlje je stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti“.

Mentalno zdravlje postalo je vrlo aktualna i spominjana tema ove turbulentne godine koja je iznjedrila pandemiju  i potres u Zagrebu, podsjetivši nas koliko je u teškim i izazovnim vremenima važna emocionalna i psihička stabilnost pojedinaca i zajednice.

U okviru eTwinning projekta Ja i sva moja lica (Me, Myself & I), a s ciljem podizanja svijesti o važnosti brige i očuvanja mentalnog zdravlja u našoj školi obilježen je Svjetski dan mentalnog zdravlja.

O čemu smo razgovarali na radionicama i što smo sve naučili pogledajte pod OPŠIRNIJE.  


Pedagoginja Mateja Varžić je s učenicima 5.b razreda, PŠ Marijanci 8.listopada održala radionicu. Učenici su naučili što je mentalno zdravlje kroz prezentaciju i videozapis te su raspravljali o aktivnostima kojima mogu poboljšati osobno zadovoljstvo i sreću, smanjiti stres i potaknuti pozitivno mentalno zdravlje, a crtežom su učenici demonstrirali svoj način opuštanja. Opširnije možete pogledati na sljedećoj poveznici:

https://wakelet.com/wake/cBgPVaDf1OLI271GCNEiC

7. listopada održana je radionica pod nazivom Pretežno vedro koju je osmislila psihologinja Vlatka Šereg, a na kojoj su sudjelovali  učenici 7.a razreda. Kroz kratki film Zagrebačkog psihološkog društva te kroz interaktivno uvodno predavanje učenici su se upoznali s pojmom mentalnog zdravlja te s važnosti prepoznavanja problema vezanih uz poremećaje mentalnog zdravlja kao i važnosti brige i očuvanja istog. Nakon uvoda učenici su promišljali o životnim situacijama koje ih više ili manje uznemiruju te o osobama od kojih mogu potražiti pomoć kada ih preplavljuju neugodne emocije. Osvijestili su svoje krugove podrške, ali se i podsjetili da mogu potražiti snage i u samima sebi- u svojim životnim ciljevima, interesima i uspjesima. Zaključili smo da koliko god imali osjećaja da su se oblaci navukli na naš život uvijek možemo potražiti podršku u svojoj užoj ili široj okolini kao i osloniti se na vlastite snage kako bismo oblake rastjerali i učinili da postane pretežno vedro. Detaljine o radionici pogledajte na:

https://wakelet.com/wake/xEjsXikaj4lOSxC3sCcxF

Učenici 8.a razreda i razrednica Željka Ađić obilježili su Svjetski dan mentalnog zdravlja. Nakon odgledanog kratkog filma o važnosti mentalnog zdravlja, razgovarali smo o ugodnim i neugodnim emocijama te kako postići da se osjećamo ugodno. Sve zaključke i ideje prikazali smo na razrednom panou.

Učenici 2. i 4. razreda OŠ “ Matija Gubec” Magadenovac, PO Golinci  obilježili su Dan mentalnog zdravlja s učiteljicom Anom Milić u petak, 9.listopada 2020. na satu razrednika. Sat smo započeli s prezentacijom o mentalnom zdravlju, pojasnili detaljnije što je mentalno zdravlje, kako možemo poboljšati naše mentalno zdravlje, što loše utječu na naše mentalno zdravlje, a što  dobro utječe. Osmislili smo savjete za poboljšanje mentalnog zdravlja te smo savjete obogatili  našim crtežima. Napravili smo i Čarobnu teglicu za poboljšanje mentalnog zdravlja u koju smo stavili lijepe poruke koje ćemo pročitati kada budemo osjetili potrebu.  Na kraju dana smo riješili i evaluaciju sata  napravljenu u Google Formsu. Rezultati evaluacije  bili su da nam je sada pojam mentalnog zdravlja puno jasniji.

Sve to je objavljeno i na našoj razrednoj stranici: https://www.weebly.com/editor/main.php#/

Učenici 3. i 4. razreda PO Kućanci su kroz prezentaciju učiteljice Ines Mazur Vidaković upoznali značenje pojma mentalno zdravlje. Saznali su koliko je važno znati uočiti i prepoznati emocije - kako svoje tako i osoba s kojima su okruženi. Provjerili su svoju sposobnost uočavanja i prepoznavanja emocija. Razgovarali o situacijama u kojima su se osjećali sretno, uplašeno, ponosno, ljuto… i o razlozima takvih osjećaja.

Čitajući slikovnicu Abeceda osjećaja upoznali su i neke nove osjećaje – neke su prepoznali i osvijestili ih dajući im ime.

Svojim su najčešćim osjećajima dali i boju. U znak podrške i ohrabrenja pisali su poruke. Poruke su otisnuli na privjeske te su si ih međusobno darivali.

Učenici 5.a s razrednicom Draganom Mihajlović su za Međunarodni dan mentalnog zdravlja imali radionicu "Kako se postiže sreća/ radost". U parovima su prvo razmišljali o situacijama kada su bili sretni te kako su oni pridonijeli tome. Nakon toga smo zajedno tehnikom brainstorminga napravili popis što više aktivnosti i razmišljanja kojima mogu ostvariti sreću i radost. Na kraju je svaki učenik nacrtao sebe sretnog i u oblačiću iznad sebe napisao što čini da postane sretan te su svoje crteže stavili na zajednički pano.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju