preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Matija Gubec" Magadenovac

Login

eLektire
eLektire
Upisi u srednje škole 2019./2020.
Odluka o upisu učeni...
PRAVILNIK O ELEMENTI...
Čitanje - put učenja

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Razredne web stranice

Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 1. 2010.

Ukupno: 749198
Erasmus+ 2023.

Erasmus+ 2022.

Erasmus+ 2020.

Erasmus+ 2019.

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Obilježavanje Dana ružičastih majica u područnim odjelima

 

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad vršnjacima ili Dan ružičastih majica u Hrvatskoj se od 2017. obilježava svake godine, posljednje srijede u veljači. Dio učiteljica i učenika u područnim odjelima naše škole i ove se godine 24. veljače uključio u obilježavanje ovoga dana.


Učenici i učiteljice u PO Golinci, u svojim razrednim odjelima zadnju su srijedu ove veljače održali kao integrirani dan.

Na početku dana pogledali su poučnu prezentaciju o Danu ružičastih majica. Pričali su i komentirali nasilje, vrste nasilja i jesu li se ikad susreli s njim. Rješavali su kratki listić na tu temu, bojili su ružičaste majice i pisali poruke, sudjelovali u radionici pod nazivom Empatija. Čitali su igrokaz Poruka, i završavali ga u skupinama, svaka skupina  ju je završila na drugačiji način. Na kraju dana su se odlučili za kratki kviz i evaluaciju.

      

      

 

 

Učenici 3. i 4. razreda Područnog odjela Kućanci ove su se godine prvi puta uključili u obilježavanje Dana ružičastih majica.

U razmišljanje o značenju ovoga dana uvela ih priča Što se događa s Dolores? (M. Menéndez-Ponte, Velika knjiga emocija) koja govori o vršnjačkom nasilju. Slušajući priču, neki od učenika prisjetili su se svojih osobnih iskustava.

Kroz prezentaciju su upoznali činjenice o motivu i značenju ružičastih majica. U kratkom videu uočili su i osvijestili vrste  nasilja koje se mogu događati među vršnjacima.

Motivirani, osmislili su osobne poruke podrške i ohrabrenja. Dizajnirali su svoje ružičaste majice s porukama koje su na kraju dana „obukli“.

Kao podsjetnik sa sobom su na bedževima p(r)onijeli poruku „Stop nasilju!“.

 

Poveznica: https://www.canva.com/design/DAEXeBChgAM/watch?utm_content=DAEXeBChgAM&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

     

 

Učenici PŠ Lacići i ove su godine obilježili Dan ružičastih majica ili Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Naučili su kada se ovaj dan obilježava, kako i zašto baš uz nošenje ružičastih majica. Gledanjem kratkih filmova o borbi protiv nasilja te učenjem pjesme "Ne rugaj se" osvijestili su što sve može biti vršnjačko nasilje. Razgovarajući s učiteljicom dijelili su svoja mišljenja, razvijali empatiju i naučili kako se ponašati u određenim situacijama. Osmislili su i poruke mira i ljubavi koje su ispisali na dlanove ruku izrađenih od papira.

       

 

U PŠ Marijanci učenici 3. razreda obilježili su Dan ružičastih majica. Obradili su tekst Zašto neki ljudi imaju pjege nakon kojega su razgovarali o različitostima među ljudima i djecom. Na satu glazbenog odgoja upoznali su afričku pjesmu Salibonani te su je pjevali, plesali i svirali na bubnjevima. Pogledali su prezentaciju o vršnjačkom nasilju. Izrađivali su ružičaste majice sa sloganima koje su stavili na pano u prostoru škole čime su promovirali taj bitan događaj.

 

Učenici iz PO Radikovci su 24.2., zadnju srijedu u veljači, obilježili Dan ružičastih majica. Djevojčice 3. i 4. razreda u školu su došle obučene u ružičaste majice. Nakon odgledane prezentacije zapisivale su u pisanke što vole, a što ne vole u odnosu s vršnjacima. Izradile su bedževe s prigodnom porukom. Poruke su pisale i na majice od papira kojima su ukrasile pano u učionici i time pružile podršku nenasilju. Učenici 2. razreda su gledali filmove o vršnjačkom nasilju. Čuli su priču kako je zapravo počelo obilježavanje Dana ružičastih majica. Razgovarali su o nasilju i kako nenasilnom komunikacijom riješiti sukob, nakon razgovora izradili su simboličan plakat.

       

 

Ovim aktivnostima želimo potaknuti svijest o prisutnosti vršnjačkog nasilja i posljedica koje ono nosi sa sobom. Učimo načine kako ga spriječiti i razvijamo empatiju kako bi naša škola i okruženje bila i ostala sigurno mjesto za sve.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju